Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан англи хэлний тойм төлөвлөгөө. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан англи хэлний хичээлүүд Мурзинова И.А. "Их Британи руу аялах" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

Оюутны нас: 5-6 жил

Сурсан жил: 2-р

Англи хэлний нээлттэй хичээлийн тойм

Зорилтот:"Тоглоом" сэдвээр үгсийн санг давтах

Хичээлийн явц:

1 . Зохион байгуулалтын мөч ба мэндчилгээ:

Сайн уу, найзууд минь! Чамайг харсандаа баяртай байна!

Сайн байна уу!

Сайн байна уу?

Би сайн байна, чи яаж байна?

Би зүгээр, баярлалаа

Таны нэр хэн бэ?

Миний нэр...... Таны нэр хэн бэ?

Миний нэр тоть.

Намайг Ирина Владимировна гэдэг. Та хэдэн настай вэ?

Би 5 настай. Та хэдэн настай вэ?

Би 10 настай.

Би 36 настай

2. “Тоглоом” сэдвээр сүүлийн хичээлээр үзсэн материалыг давтаж, үгсийн санг идэвхжүүлнэ.

- Хүүхдүүд ээ, одоо гэрийн даалгавраа давтцгаая - одоо хүүхдүүд ээ, сүүлчийн хичээл дээр уулзсан "тоглоомуудаа" давтацгаая.

Туг: - Энэ юу вэ? - Туг. Энэ бол туг.

Ямар өнгөтэй вэ? -Улаан байна

Том уу? жижиг? - Жижигхэн

Энэ бол жижиг улаан туг юм

Галт тэрэг: - Энэ юу вэ? - Галт тэрэг.

Ямар өнгөтэй вэ? - Шар өнгөтэй

Шар галт тэрэг байна.

Том уу? жижиг? - Том байна

Жижиг загварын галт тэрэгний үзүүлбэр:

Энэ нь жижиг юм. Энэ нь цэнхэр. (Энэ бол жижиг галт тэрэг.Энэ бол цэнхэр галт тэрэг (би юу ярихаа гараараа харуулж байна)

Илүү жижиг загварын галт тэрэгний үзүүлбэр:

Жаахан шар өнгөтэй

Хараач! Том, жижиг, жижиг

Машин: - Энэ юу вэ?

Энэ бол машин.

Та машинтай юу?

Тийм ээ, би машинтай.

Сайхан байна уу? Сайн байна уу?

Сайхан байна.

Надад бичгийн машин өгөөч гэсэн англи хэл юу вэ?

Надад машин өгөөч

Авах уу?

Та энд байна (Авах)

Тоосго: - Энэ юу вэ?

Энэ бол тоосго.

Бид "Би цэнхэр шоо харж байна" гэж яаж хэлэх вэ? (бид алган дээрээс дуран харуулдаг)

Би цэнхэр тоосго харж байна. Би шар тоосго харж байна. Би улаан тоосго харж байна.

Хэрэв ганц тоосго байгаа бол "шоо" гэж юу вэ?

Тоосго

Миний шоо?

Миний тоосго

- (найрал дуугаар) Миний машин, миний галт тэрэг, миний туг, энэ бүгдийг нийлээд Тоглоомууд - миний тоглоомууд гэж нэрлэдэг.

3. Динамик түр зогсолт

Одоо дасгал хийцгээе!

Бос!

Гараа өргө!

Гараа доошлуул!

Суу!

Бос!

Сунга!

Өө!

Суу!

4. Дуу авианы дасгал

Лаатай төрсөн өдрийн бялууг төсөөлье. Би оюутан бүрт ухуулах хуудас тарааж өгдөг. Лаа унтраахыг хичээцгээе - "p" дууг тэмүүлэлтэй дууд. Хуудсыг нүүрэндээ ойртуулж, "p" дууг гарга. Хурдан хааж, уруулаа нээ. Навч нь хазайх ёстой.

Одоо ноён Тонгуэ тэр зургийг хэрхэн хадаж байсныг санацгаая? Бид хэлээ шүдний дээгүүр, шүдээ хавирч, "t-t-t" зургийг хадаж, зураг наалддаггүй, гэхдээ та хуудсан дээр үлээж лаа унтрааж болно.

Ноён Tongue илүү хүнд алх авч, шатаар өгсөж, "d-d-d" зургийг хадаж эхлэв, тэгээд л хадаж эхлэв.

Орос нохой яаж архирах вэ? rrrr тэгээд англи нохой юу? Бид хэлээ өргөж, дугуйруулж, бид тэнгэрт хүрсэнгүй, р-р-р, бяцхан гөлөгнүүд гүйж ирээд, бас р-р-р архирав

5. “Тоглоом” сэдвээр шинэ үгтэй танилцах.

Бөмбөг. Энэ бол миний араас давт

Энэ бол бөмбөг

Чи бөмбөг авах ёстой юу?

Тийм ээ, надад бөмбөг байна

Та хэдэн бөмбөгтэй вэ?

Надад 2 бөмбөг байна

Би хүүхэлдэй гаргалаа - хүүхэлдэй, энэ бол хүүхэлдэй. Эдгээр үгс нь хүүхэлдэй - бөмбөгийг сайн холбодог.

Би онгоц авч байна - Хараач! онгоц, энэ бол том цэнхэр онгоцгалт тэрэгтэй сайн холбодог: энгийн - галт тэрэг

Одоо хэн алга болох вэ? Нүдээ ань. Нүдээ нээ! Бид хүүхэлдэй - бөмбөг - онгоц авлаа (дахин 2 удаа).

6. Бие даасан ажил

Тоглоомтой буддаг ном бэлэглэж байна.

Дуртай тоглоом, өнгө сонгох эсвэл түүнийг зур. Эдгээр ижил тоглоомуудын хэд нь зурсан бэ?

5 машин, 6 онгоц...

7. Хичээлийг дүгнэх

Та энэ ажлыг гэртээ хийж, дараагийн удаа бичиг баримтаа авчрах боломжтой. Тоглоомын талаар бидэнд хэлээрэй, тайлбарла. Би ангид орсон үг, транскрипц бүхий ухуулах хуудас тараадаг. (энэ жагсаалт нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн)

Хичээл дууслаа. Хичээл өгсөнд баярлалаа. Баяртай. Бүгдээрээ баяртай.

Цэцэрлэгийн анхны англи хэлний хичээлийн хураангуй.

Зорилго:

Англи хэл заах утга санаа, зорилгыг оюутнуудад таниулах;

Англи хэлний талаар анхны санаа өгөх;

Оршин суугчид нь англиар ярьдаг улс - Англи болон бусад англи хэлтэй орнуудын талаар товчхон хэлье.

Тоног төхөөрөмж: дэлхийн газрын зураг, дуу хураагч, хүүхэлдэйн киноны баатруудын дүрслэл.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ингээд танилцацгаая!

Сайн уу! минийнэрбайнаОксана Владимировна.

Iбайначинийбагш-ийнАнгли.

Багш: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ!

Намайг Оксана Владимировна гэдэг! Би чамд англи хэл заана. Таны нэр хэн бэ, бие биетэйгээ танилцацгаая!

Хүүхдүүд нэрээ хэлдэг.

2. Оюутнуудад зориулсан шинэ сэдвийн талаар багшийн хэлсэн үг.

Дэлхийн янз бүрийн улс оронд өөр өөр хэлээр ярьдаг. Дэлхий дээр хэдэн мянган хэл байдаг. Мөн тэд бүгд бидэнд харь хүмүүс юм. Та ямар гадаад хэл мэддэг вэ?

Оюутнууд мэддэг гадаад хэлээ жагсаадаг.

Багш: Ийм олон хэл яаж үүссэн бэ? Дэлхий дээрх хүмүүс яагаад нэг хэлээр ярьдаггүй юм бэ? Ямар гайхалтай байх байсан бэ! Энэ тухай ийм домог байдаг. Эрт дээр үед бүх хүмүүс нэг хэлээр ярьдаг, бүгд найрсаг, аз жаргалтай амьдардаг байсан. Нэгэн өдөр тэд өөрсдийгөө алдаршуулахын тулд тэнгэрт цамхаг барихаар шийджээ. Энэ цамхагийг барихад нэг жил, хоёр, 10 жил зарцуулаагүй. Мөн энэ цамхагийн өндөр нь орой нь газраас харагдахгүй болтлоо ихсэх үед Бурхан ард түмэн өөрөөрөө бахархаж байгаад уурлаж, цамхгийг сүйтгэж, дэлхийн янз бүрийн хэсэгт хүмүүсийг суурьшуулсан. Хүмүүс харилцахаа больж, нийтлэг хэлээ мартаж, өөр өөр газар өөр өөрөөр ярьж эхлэв. Ингэж л гадаад хэл үүссэн.

Багш: Энэ ямар хэл вэ, англи хэл? Надад хэлээч, бид одоо ямар хэлээр ярьж байна вэ? Англиар уу?

Хүүхдүүд: Үгүй! Орос хэл дээр!

Тийм ээ, бид оросоор ярьдаг, Орос гэдэг улсад амьдардаг. Гэхдээ дэлхийн газрын зургийг хар л даа, янз бүрийн хэлээр ярьдаг олон улс орон байсаар байна.Энэбайнаагазрын зураг(энэ бол газрын зураг). програм

Энд янз бүрийн улс орнуудыг дүрсэлсэн бөгөөд цэнхэр өнгөөр ​​далай, хичнээн их ус байдаг. Мөн хүмүүс газар дээр амьдардаг. Эндээс харна уу, ямар том улс вэ, энэ бол Америк, энэ бол Англи, энэ бол Австрали. Эдгээр орнуудад хүүхэд, насанд хүрэгчид англиар ярьдаг.

Багш (Лүнтикийн зургийг үзүүлж): Лунтик найзуудтайгаа ямар хэлээр ярьдаг вэ?

Хүүхдүүд : Орос хэлээр!

Багш аа : Оросоор бол зөв, яагаад гэвэл Лунтикийг Орост зохион бүтээсэн.

Багш аа (Микки Маусын зургийг харуулав): Залуус аа, энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Микки Маус!

Багш аа : Сайн байна! (Энэ нь "сайн!" гэсэн үг, сайн байна!).Энэ бол Микки-МаусЭнэбяцхан хулганаМикки- Хулгана! Микки Маусын хүүхэлдэйн кино аль улсад хийгдсэнийг та мэдэх үү? Америкт! Микки Маус зөвхөн англиар ярьж чаддаг. Энэ хэн бэ? (Багш Винни Пүүхийн зургийг харуулав)

Хүүхдүүд: Винни Пух.

Багш: Танд сайн байна - энэ нь "сайн байна!" гэсэн үг юм. Винни Пух болон түүний найзууд Англид амьдардаг бөгөөд тэдгээрийг Английн зохиолч А.Милн зохион бүтээжээ. Винни Пух яг ямар хэлээр Пиглеттэй англи эсвэл орос хэлээр ярьдаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Англи хэлээр!

Багш: Маш сайн! Маш сайн! (Имжний зургийг харуулав) Энэ амьтны нэр хэн бэ? Хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Кенгуру!

Багш:Машсайн! Энэсаимж! Кенгуру Австралид амьдардаг. Тэд бас тэнд англиар ярьдаг. Жишээлбэл, англи хэлээр ярьдаг улс орнуудын найзуудтайгаа харилцах, шинэ ном унших, хүүхэлдэйн кино үзэх гэх мэт англи хэл яагаад хэрэгтэй болохыг надад хэлээч.

Та бид хоёр англи хэл сурах болно, та үүнийг төрөлх хэлээрээ хайрлах болно. Англи хэлээр одны тухай дуу сонсоцгооё(Абагаод). Энэ бол маш сайхан, уянгалаг хэл юм.

Та англи үг мэддэг үү? Би орос хэлтэй холилдсон хэдэн үгийг дууддаг - бичгийн машин -амашин, нугас-анугас, байшин-абайшин, муур-амуур, вобачка-анохой, чихэр- чихэр. мөн тэднээс англи үг сонсох болгондоо алгаа ташихыг хүс

Бид маш олон англи үг мэддэг ч өөрсдөө мэддэггүй. Зогсоох гэдэг үг ямар утгатай вэ? Энэ нь зөв - зогсоо, мөн үг нь хөлбөмбөг, дуусгах, компьютер, гэрэл зураг юм.

Багш аа : Хөгжилтэй хүмүүс - Англи хэлний авиа - манай англи хэлний хичээлд ирэхийг хүссэн. Тэд бүгд ижил овогтой Englishsounds (“Англи хэлний авиа”) боловч бүгд өөр өөр нэртэй.

Энд анхны бяцхан хүн байна. ([p] дуутай бяцхан эрийг харуулж байна.) Энэ бяцхан хүнийг [p] гэдэг, учир нь тэр үргэлж [p]-[p]-[p]-[p] гэж хөөргөдөг, тэр үргэлж ямар нэгэн зүйлд сэтгэл дундуур байдаг.Давтминий дараа [p]-[p]-[p]-[p].

Хоёр дахь бяцхан эрийн нэр нь [t] ([t] дуутай бяцхан хүнийг харуулж байна), тэр эргэн тойрон тоглох дуртай - хэл нь урд дээд шүднийхээ ард гулсуур дээр үсэрдэг) бөгөөд [t] - [t] - [ гэж хэлдэг. t] - [t]. За бас хөгжилтэй байцгаая. Миний араас [t] – [t] – [t] – [t] гэж хэл.

Гурав дахь бяцхан хүний ​​нэрийг [d] гэдэг, учир нь тэр ихэвчлэн тоглоомон машинаар тоглодог, мөн слайд дээр хэлээ тавиад [d] - [d] - [d] - [d] гэж хэлдэг. Миний араас [d] – [d] – [d] – [d] гэж хэл. ([d] дуутай хүнийг харуулав).

Дөрөв дэх хүн [ɔ]-[ɔ]-[ɔ]-[ɔ] хүн бүрийг байнга шоолдог.Миний араас [ɔ]-[ɔ]-[ɔ]-[ɔ] гэж хэл.Тав дахь хүн үргэлж гайхдаг, түүнд бүх зүйл сонирхолтой санагддаг: – – . Бас гайхъя - - .

3) Англи хэлээр бие биетэйгээ танилцах (хэрхэн мэндлэх, өөрийгөө танилцуулах)

Багш: Өнөөдөр бид англиар хэрхэн сайн уу гэж хэлэхийг сурах болно, хичээлийн эхэнд би чамд сайн уу гэж англиар хэлэв (хүүхдүүд дугуйлан суугаад англиар мэндчилгээ дэвшүүлж, эхлээд найрал дуугаар, дараа нь ээлжлэн бөмбөгийг тойруулан дамжуулдаг. тойрог.)

Сайн уу!

Сайн уу!

Тоглоом танд буцаж ирэхэд энэ үгийг дахин давт.

4 ) Биеийн тамирын хичээлийн минут

Залуус аа, би мартчихаж, Англиас надтай зочин ирсэн, тэр зөвхөн англиар ярьдаг. Нүдээ аниад түүнийг дуудъя, англиар гурав хүртэл тоолоорой: нэг, хоёр, гурав! Тиймээс, нүдээ ань! (нүдээ ань).

Хүүхдүүд нүдээ анидаг.

Хүүхдүүд нүдээ нээдэг.

Бесс: Сайн байна уу Багш: Энэ хэн бэ залуусаа?Энэсаүхэр. Энэ бол үхэр.Өө, сайн уу, Бесс, чамайг харахад таатай байна!(Би хэлсэн: "Сайн уу,Бессчамайг харсандаа баяртай байна!"). Сайн уу гэж хэльевБессАнгли хэлээр "Сайн уу,Бесс! ("Сайн уу,Бесс!

Хүүхдүүд найрал дуугаар: "Сайн уу,Бесс

Багш:Бесс, та бас залуустай мэндчилж байна.

Бесс: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ!

Багш: Залуус аа, танилцацгааяБесс, тэр таны нэрийг хараахан мэдэхгүй байна.БессТаны нэр хэн бэ гэж асуух болно. (Таны нэр хэн бэ? Таны нэр хэн бэ?), Та нэрээ хэлвэл бид бие биенээ таньж мэдэх болно. Эхлээд би... гэж хэлэхээ бүү мартаарай, энэ нь "би" гэсэн утгатай, жишээлбэл, "Би О.В».

Бесс (хаяглахруубагш руу): Сайн байна уу, чамайг хэн гэдэг вэ?

Багш аа: Би О.В., чамайг хэн гэдэг вэ?

Бесс: Би бол Бесс

Багш аа: Сайн уу, Бесс!За,Бесс, залуус дээр очоод нэрийг нь асуу.

Бесс(хүүхдүүд рүү нэг нэгээр нь ойртож, тус бүрдээ "гар" сунгана): Сайн уу! Миний нэрБесс. Таны нэр хэн бэ?

Хүүхэд (багш: "ХэлБессАнгли хэлээр "Би Дима". (“Би бол Дима”): Би бол Дима.

Хүүхдүүд танилцаж байнаБесс.

Багш: Залуус аа,Бесснадад ямар нэг юм хэлмээр байна. (Бессбагшийн чихэнд ямар нэгэн зүйл хэлдэг). Өө, би ойлгож байна.Бесстэр танд англи хэлний дасгал үзүүлэхийг хүсч байна гэж хэлсэн. Та үүнийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Бессбагш руу харна.

Багш: Залуус аа,БессТа түүнийг цэнэглэж байгааг харахыг хүсч байгаа эсэхийг би ойлгохгүй байна. Түүнд хэлье- Англи "Тийм!" ("Тийм!")

Багийн тоглоом

Хүүхдүүдийг багаар тоглоход урь. Босоод хэл:Зогсдээш! Дараа нь суугаад хэл:Суудоош! Гараа дээш нь өргөж, гараа доошлуул. Хөдөлгөөнийг хэд хэдэн удаа давтана.

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Багш: За алив, Бесс, би англи хэлний дасгалын үгийг хэлье, чи хөдөлгөөнийг хий.

Гараа өргө! Гараа доошлуул!

Гараа ташаандаа гар! Суу!

Бос! Гараа хажуу тийш!

Зүүн нугалах! Баруун бөхий!

Нэг, хоёр, гурав, хоп!(Эдгээр үгсийг хэлэхэд та нэг хөл дээрээ үсрэх хэрэгтэй.)

Нэг, хоёр, гурав, зогсоо!

Хөдөлгөөнгүй бай!

Багш: Энэ дасгал танд таалагдсан уу? Хамтдаа хийхийг хичээцгээе. Зүгээр л биднийхБесснойрмог болсон. Тэр Англиас манайд ирэхэд маш их удсан. БолъёБессамрах болно. Тэгээд залуус бид хоёр англи хэлний дасгал хийнэ. Ямар ч тохиолдолд залууст "баяртай!" гэж хэлээрэй.

Бесс: Баяртай, хүүхдүүд ээ!

Багш: Залуус аа, зөвхөн англи хэлээр Бесстэй "баяртай" гэж хэлээрэй (Good-bye).

Хүүхдүүд: Баяртай, Spot!

Бесс алсад өлгийд хэвтэнэ.

Багш: За ингээд англи хэлний дасгал хийж сурцгаая, хэзээБессдараагийн удаа тэр бидэн дээр ирдэгаБид үүнийг хэрхэн хийхээ аль хэдийн мэддэг болсон нь гайхах болно.

Хүүхдүүд "Гараа дээшлүүл!" Гэж дасгал хийдэг. Гараа доошлуул!..."

Багш: Одоо энэ дасгалыг надгүйгээр хийж үзээрэй.

Багш англи хэлний дасгалын үгсийг дуудаж байхад хүүхдүүд өөрсдөө хөдөлгөөн хийдэг. Хэрвээ хүүхдүүд хөдөлгөөнийг мартсан бол багш тэднийг харуулдаг.

5) Хичээлийн эцсийн шат.

Багш: Танд сайн байна! ("Сайн байна!"). Өнөөдөр бид олон сонирхолтой зүйлийг сурсан. Та хаанаас бидэн дээр ирсэн бэ?Бесс? Тэр ямар хэлээр ярьдаг вэ? Өөр ямар улсууд англиар ярьдаг вэ? Англиар сайн уу гэж яаж хэлэх вэ? Та "баяртай" гэж яаж хэлэх вэ? Баяртай!

Сэдэв: "Үлгэрийн хуудсуудаар аялах"

Зорилтот:

  1. Үлгэрийн тухай мэдлэгийг баяжуулж, үлгэрийг таньж, нэрлэж сургах, гол дүрүүдийг таньж мэдэх.
  2. Англи хэлнээс сурсан үгсийн санг ашиглахад сургах.
  3. Бүтээлч байдлаас баяр баясгалан, таашаал авах уур амьсгалыг бий болго.
  4. Багаар ажиллах, тоглолтод оролцох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:дуу хураагуур, маск, үлгэрийн баатруудын хувцас, танхимд зориулсан чимэглэл.

Хичээлийн явц

I Оршил хэсэг

"Үлгэрт зочлох нь" аялгуу сонсогддог

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу хонгор минь.

Хүүхдүүд: Сайн уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид үлгэрийн хуудсуудаар аялах болно.

- Та үлгэрт дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За. Эхэлцгээе. Сонсооч.

II Үндсэн хэсэг.

1. Улаан малгайттай уулзах
“Бяцхан улаан малгайт” киноны ая эгшиглэж байна. Бяцхан улаан малгайтны хувцас өмссөн охин хөгжимд гарч ирэн гимнастикийн дасгал хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та энэ охиныг таньж байна уу? (хүүхдийн хариулт)
-Ямар үлгэр вэ? (Бяцхан улаан малгайт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэн рүү яарч байна вэ? Хүүхдүүд тусалдаг (эмээ рүү).
Сайн гүй. Баяртай.
“Чонын дуу” аялгуу эгшиглэнэ
Чоно тайзан дээр гарч ирэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэн бэ?

Чоно: Би бол ноён чоно. Та санамсаргүйгээр бяцхан охин харсан уу?

Хүүхдүүд: Тэр тийшээ гүйсэн (өөр өөр зүг рүү зааж)

2. Зураг чимэглэлтэй ажиллах

Хүүхдүүдэд дүрслэлийг санал болгож байна.



Сурган хүмүүжүүлэгч: Миний зургийг хараарай. Та хэнийг харж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Гахай. Гурван бяцхан гахай.
Гахайнуудыг нэрлэсэн хүн тайзан дээр гардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна.
Чоно: Би ууртай, аймшигтай саарал чоно, би гахайн амтыг мэддэг!
Багш нь гахайнуудыг хамгаалдаг.
Ямар муу чоно вэ! Яв!
Хүүхдүүд багшид тусалдаг.

3. Хөдөлгөөнт минут.
"Алга" аялгуу сонсогддог. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсоод бүжиглэнэ.

4. Миме-тоглоом.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бүгд үлгэрт дуртай. Тэд сонирхолтой, сэтгэл хөдөлгөм. Гэхдээ үлгэрийн баатар байх нь илүү сонирхолтой юм. Би одоо хэлье, чи надад туслах болно.
Та бид хоёр үлгэрийн ойд орчихлоо гэж төсөөлөөд үз дээ. Би маш олон мод харж байна. Тэд (багш ногоон картыг харуулж, хүүхдүүд ногоон өнгийг нэрлэдэг). Эргэн тойронд олон цэцэг бий. Тайзан дээр - Цэцэг.

Цэцэг: Би бол цэцэг. Цэцэг нь өнгөлөг. Цэцэг ямар өнгөтэй байдгийг та мэдэх үү? (Хүүхдүүд өнгийг нэрлэнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай ой руу нохой гүйж ирэв.
-Англиар нохой гэж яаж хэлдэг вэ? (нохой)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хулгана бас бидэн рүү гүйж ирэв.
- Англиар хулгана гэж яаж хэлэх вэ? (хулгана)
Хүүхдүүдэд маск өгч, багш үлгэрийг давтаж, хүүхдүүд баатруудыг хөдөлгөөн, дуу чимээгээр харуулах ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай үлгэрийн ойд зочин ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар сайхан охин бэ!
Үнсгэлжин: Би бол Үнсгэлжин.
Би маш их ажилладаг байсан, загалмайлсан ээж надад даашинз, гутал авч өгсөн. Тэгээд одоо би бөмбөг рүү яарч байна.

Синдерелла яарч, гутлаа алддаг.
-Өө, би дахиад л алдсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ охин ямар үлгэр болохыг та мэдэх үү? (Үнсгэлжин)

5. "Маша ба баавгай" тойм зураг
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, сонсоод үзээрэй.
"Кра" дуу тоглодог
"Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн киноны зөгийн сархинаг".
Тайзан дээр Маша гимнастикийн ноорог хийдэг.
Маша: Сайн уу. Би Маша байна.
Баавгай: Сайн уу. Би бол Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр баатрууд аль хүүхэлдэйн киноных болохыг та мэдсэн үү? (Маша ба баавгай)

6. "Манжин" үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолт
Тайзан дээр манжин байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ юу вэ?
Хүүхдүүд: манжин
Сурган хүмүүжүүлэгч: Манжин (татаж, татаад тусламж гуйна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нохой, нохой, туслаарай.
(Нохой туслахаар гүйж ирдэг)
Нохой: Муур, муур. Туслаач. (муур тусалдаг)
Муур: Хулгана, хулгана. Туслаач. (хулгана гарч ирээд манжинг сугалахад тусалдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд ямар сайхан манжин байна!

III Эцсийн хэсэг.
Бидний аялал дууслаа. Та зөвхөн үлгэрийн баатруудыг мэддэг төдийгүй англи хэлтэй гэдгийг би ойлгосон. Та ч бас жинхэнэ жүжигчид. Чамтай их хөгжилтэй байсан.
- Бидний аялал таалагдсан уу?
-Яг юу вэ?
- Ингээд л болоо. Баяртай.

“Үлгэрт зочлох нь” аялгуу тоглогдоно. Бүх жүжигчид тайзан дээр гардаг.

Хүүхдэд зориулсан англи хэлний хөтөлбөрийн англи хэлний хичээлийн хураангуй.

Дэлгэрэнгүй:өдрийн цагийн зураг бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

Багш: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ!

Суу, гуйя. (Суух дохио.)

Багш: Залуус аа, Орост бид яаж мэндчилдэгийг надад хэлээч?

(Хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Сайн байна, тиймээ, "Өдрийн мэнд!", "Оройн мэнд!", "Өглөөний мэнд!", "Сайн уу!", "Сайн уу" гэх мэт.

(Хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Сайн байна, "Баяртай!", "Баяртай!".

Багш: Одоо зургийг анхааралтай ажигла, энд юу харагдаж байна вэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Сайн байна, энд өглөө, өдөр, орой, шөнө үнэхээр зурсан байна.

Багш:Та англиар өглөөний мэнд, өдрийн мэнд, оройн мэнд, сайн шөнө гэж хэрхэн хэлэхээ мэдмээр байна уу? Дараа нь анхааралтай сонсоод миний араас давт:

Бид дөнгөж сэрсэн мэт суниаж, бие биедээ: Өглөөний мэнд! Тэгээд бид орондоо орлоо (хүүхдүүд нүдээ аниад, унтаж байгаа мэт алгаа нугалав), бүгдэд нь: Сайн амраарай!

Багш:Гайхалтай! Жаахан дулааццгаая! Би чамд өөр нэг сонирхолтой дасгал үзүүлье, та нартай хамт сурмаар байна уу? Дараа нь хэн ч хэнд ч саад болохгүйн тулд хүн бүр илүү чөлөөтэй эгнээнд зогсдог. Энэ бүхэн англи хэл дээр байгаа, та эдгээр хэллэгийг хараахан мэдэхгүй байна, гэхдээ намайг дага, бид үүнийг байнга хийх болно, удахгүй та үүнийг цээжээр санах болно.

Ингээд эхэлцгээе:

Гараа өргө! Гараа доошлуул!

Гараа ташаандаа гар! Суу!

Бос! Гараа хажуу тийш!

Зүүн нугалах! Баруун бөхий!

Нэг, хоёр, гурав, хоп! (Эдгээр үгсийг хэлэхэд та нэг хөл дээрээ үсрэх хэрэгтэй.)

Нэг, хоёр, гурав, зогсоо!

(Гараа дээшээ! Гараа доошлуул!

Гараа ташаандаа гар! Суу!

Бос! Гараа хажуу тийш!

Зүүн тийш бөхий! Баруун тийш бөхий!

Нэг, хоёр, гурав, хоп! (Эдгээр үгсийг хэлэхэд та нэг хөл дээрээ үсрэх хэрэгтэй.)

Нэг, хоёр, гурав, зогсоо!

Хөдөлгөөнгүй бай!)

Багш: Маш сайн! Хэрхэн мэндлэхээ санацгаая.

Чимээгүй байсан ч гэсэн

Beech байсан ч,

Ярих: "Өдрийн мэнд!"

Хэрэв та найзтайгаа уулзвал.

Энэ нь өдрийн цагаар гэрэл гэгээтэй байдаг

Мөн та яарахгүй байна.

Хэрэв та яарч байгаа бол: "Сайн уу!"

Дашрамд хэлэхэд.

Муу орой байлаа

Салхи эсвэл бороотой.

Гэсэн хэдий ч намайг гэртээ ирэхэд,

Та хэлэхдээ: "Оройн мэнд!"

Хараач: дахиад гэрэлтэж байна,

Тэнгэрт цэнхэр.

Өглөөний мэнд ирлээ.

Ярих: " Сайн байнаөглөө!"

Багш:Гайхалтай! Та миний шүлгүүдэд маш их хайртайг би мэднэ, тиймээс би танд зориулж англи хэл дээр жижиг, энгийн шүлэг бэлдсэн тул хамтдаа сурахыг хичээцгээе.

Өглөөний мэнд! Өглөөний мэнд!

Танд өглөөний мэнд!

Өглөөний мэнд! Өглөөний мэнд!

Чамайг харсандаа баяртай байна!

(3-5 удаа давтана)

Багш:Маш сайн! Хэн үүнийг өөрөө хэлэхийг хүсч байна вэ?

(хүүхдүүд ярьдаг, багш тусалдаг)

Багш:Та хэр сайн байна аа, өглөөний мэнд, өдрийн мэнд, оройн мэнд, оройн мэндийг англиар хэрхэн хэлэхийг дахин нэг удаа давтъя? (хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Гайхалтай!

Залуус аа, бидний хичээл дууслаа, дараагийн хичээл дээр бид илүү олон сонирхолтой, хөгжилтэй зүйлсийг хийх болно! Баяртай!

Бочарова Ксения Александровна, Красноярскийн хязгаар, Енисейск хотын хүүхдийн боловсролын "CDT" хотын төсвийн боловсролын байгууллага, сургуулийн өмнөх боловсролын багш

Материалыг татаж авах эсвэл!

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан энэхүү нээлттэй хичээлийн төлөвлөгөө нь сайн, учир нь та өөрийн шүлэг, дууг оруулснаар хичээлийн зарим хэсгийг хялбархан өөрчлөх боломжтой.

1. Хичээл эхлэх. Сайн байцгаана уу.

Сайн байна уу Дуу (хичээлийг эхлүүлдэг таны дуу).

Багш:
"Сайн уу! Сайн байна уу! Өдрийн мэнд, эрхэм найзууд минь! Сайн байна уу?"

Хүүхдүүд:
"Би зүгээр, баярлалаа." Би зүгээр, баярлалаа."

Багш:
"Залуус аа, өнөөдөр бид амьтны хүрээлэн рүү шидэт хивс дээр явах болно, зүгээр л энгийн биш, харин гайхалтай."

2. Хичээлийн үндсэн хэсэг.

2.1 “Миний нэр...” бүтээн байгуулалтыг давтах, бататгах.

Багш:
"Гэхдээ шидэт шидэт хивсэн дээр байр сууриа эзлэхийн тулд та нэрээ хэлэх хэрэгтэй болно. Бид нэрээ англиар яаж хэлэх вэ?"

Хүүхдүүд:
"Намайг нэр..."

Багш:
“Хүн бүр ээлжлэн англиар нэрээ хэлцгээе. Та, гуйя. Зүгээр дээ. Суудалдаа суугаарай."

2.2 Дуу авианы дасгал.

Багш:
"Манай хивс нисч байна, салхи бидний нүүрэнд үлдэж, чимээ шуугиантай байна"
"Энд бид үүлэн дундуур шууд нисч байна, хивс хүчээ авч байна: ""
"Одоо бид гайхалтай амьтны хүрээлэнд ойртож байна, бидний хивс зогсоод: ""
"Онгоц нисч, дуугарч байна: [ð]"
"Бидний дэргэд могой мөлхөж ирээд: [θ]"
"Тэнд зөгий цэцэг дээр шуугиж байна: [ð]"
"Мөн могой түүн рүү: [θ]"

2.3 Бид "Амьтан" сэдвээр үгсийг давтаж, бататгадаг.

Багш:
"Ингээд та бид хоёр манай гайхалтай амьтны хүрээлэнд ирлээ. Тэнд ямар амьтад амьдардагийг очиж харцгаая.
Энэ хэн бэ? Энэ хэн бэ? (Бар - бар).

Хаана үзэх вэ, таамаглаж байна уу?
Барын зулзага хотод бар,
Эсвэл уулын ямаа уу?
Зөвхөн амьтны хүрээлэнд. Амьтны хүрээлэн.

Тэнд хэн хэвтэж байгааг хараарай. Энэ хэн бэ? (Арслан - арслан).
Арслангийн тухай ийм шүлэг байдаг:

Араатны хаан - бид үүнийг мэднэ -
Энэ нь англи хэл дээр байх болно арслан.

Энэ хэн бэ? (Үнэг - үнэг).

Улаан-улаан гайхамшигт флокс!
Улаан үнэг... үнэг.

Энэ хэн бэ? (Мэлхий - мэлхий).

Цэцэрлэгийн орноос яг босгон дээр үсэрсэн
Ногоон гоо сайхан, англиар... мэлхий.

Энэ хэн бэ? (Баавгай - баавгай).

Хөлийн баавгай бараг алхаж чадахгүй.
Англиар бамбарууш, баавгай бамбарууш... баавгай.

Энэ хэн бэ? (Матар - матар).

Чамд юу гэж хандахаа мэдэхгүй байсан нь харамсалтай
Матар. матар.
Түүнд чихэр санал болгов -
Тэр үүнд гомдсон.

Энэ хэн бэ? (Гахай - гахай).

Гахай хором бүр идэхийг хүсдэг,
Бид гахайг дууддаг ... гахай.

Энэ хэн бэ? (Морь - морь).

Би чамаас хэцүү асуулт асууя:
"Адууны нэр юу байсан бэ?" ... морь.

Энэ хэн бэ? (Заан - заан).

Ойртохыг тушаагаагүй
Миний бяцхан заандаа заан.
Тэр аймшигтай зальтай:
Тэр хүн болгон дээр ус асгадаг.

Энэ хэн бэ? (Туулай - туулай).

Өвөө тармуураар өвсийг дээрэмддэг.
Манай туулай идэхийг хүсч байна ... туулай.

Хүүхдүүд ээ, амьтад ямар өнгөтэй болохыг харцгаая. Туулай ямар өнгөтэй болохыг хэн мэдэх вэ? Англиар "ногоон мэлхий" гэж яаж хэлэх вэ? Хүрэн морийг яах вэ? Ягаан гахай юу? Саарал заан яах вэ?

Сайн байна, залуусаа!

Залуус аа, Том нэртэй эелдэг гном энэ гайхалтай амьтны хүрээлэнд ажилладаг ч англи хэл сайн мэдэхгүй тул түүнд та бүхний тусламж хэрэгтэй байна. Мал тэжээх хэрэгтэй, бид үүнийг зохицуулж чадах уу?! Гэхдээ хүн бүрт хангалттай амттан байгаа эсэхийг мэдэхийн тулд амьтны хүрээлэнд хэдэн амьтан, хичнээн ногоо, жимс жимсгэнэ байгааг тоолох хэрэгтэй.

Сайн байна, залуусаа! Та маш сайн ажилласан!

2.4 Биеийн тамирын хичээлийн минут(үсрэх, гүйх, суух, босох болон бусад үйл үгсийг засах).

Багш:
Бид шидэт хивсэн дээр удаан нисч, амьтны хүрээлэнгээр удаан алхаж, амьтдыг тоолж, тэжээх нь мэдээжийн хэрэг ядарсан. Амьтны хүрээлэнгийн ойролцоох цэвэрлэгээнд очоод жаахан тоглоцгооё.

Тедди баавгай, баавгай, гүй!
Тедди баавгай, баавгай, суу!
Тедди баавгай, баавгай, бос!
Тедди баавгай, баавгай, үсрээрэй!

(та өөрийн үйл үгсийг нэмж болно).

3. Хийсэн материалыг давтах.

Багш:
Залуус аа, энэ гайхалтай амьтны хүрээлэнгийн оршин суугчид та нарт маш их таалагдсан тул "Бяцхан хулгана, бяцхан муур" хэмээх шүлгийг хэлэхийг хүссэн.

Бяцхан хулгана, бяцхан хулгана,
Танай байшин хаана байна?
Бяцхан муур, бяцхан муур
Би хөөрхий хулгана
Надад байшин байхгүй.

Бяцхан хулгана, бяцхан хулгана,
Миний гэрт хүрээд ир.
Бяцхан муур, бяцхан муур,
Би үүнийг хийж чадахгүй
Чи намайг идмээр байна.

4. “Хэрэв чи аз жаргалтай байвал” дуу

Багш:
Залуус аа, манай аялал танд таалагдсан уу? Шинэ найзууддаа зориулж дуу дуулъя!

5. Эцсийн хэсэг.

Багш:
Залуус аа, одоо бид буцах цаг боллоо. Шидэт нисдэг хивс биднийг хүлээж байна. Суудалдаа сууна уу.
Одоо бид баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Баяртай, эрхэм найзууд минь!

Хэрэв танд материал сонирхолтой санагдаж байвал нийгмийн сүлжээн дэх найзуудтайгаа хуваалцаарай.
алдаа: